Dedicated server, dedicated servers

Dedicated server, dedicated servers       

 
Dedicated server nedir? Ne işe yarar? Dedicated server gerekli midir?

 

Bu gibi sorulara basitçe bir giriş yapmak istiyorum. Eğer bir web siteniz varsa zaten hosting nedir öğrenmişsinizdir, sever/sunucu nedir onuda biliyorsunuzdur. Sitelerimizi internette yayınlayabilmek için bir bilgisayar ihtiyacımız vardır, internette 24 saat bağlı bir bilgisayara, bu bilgisayara server/sunucu diyoruz.
 
Web sitemizi intertte devamlı bulundurmak için ya bir sunucu kurmak veya bir hosting servisinden yardım almak zorundayız. Eğer çok ziyaretçi alan bir sitemiz var ise, veya çok sayıda sitemiz varsa veya website tasarlıyor ve bunu daha ucuza getirmek istiyor isek, hosting hizmetlerini ucuza getirmek için gayret göstermemiz gerekecektir. Decicated server burada işleme giriyor.


Eğer çok sayıda siteniz var ise çok sayıda hosting hizmeti almak uygun kaçmayacaktır, bunun yerine bir sunucu kiralamak / dedicated server daha makul fiyatlara gelecektir. Bu sayede size ait bir sunucu bilgisayar olacak ve bu bilgisayarın denetimi de sizin olacaktır. Bu istediğiniz gibi çalışabileceğiniz anlamına gelmektedir.
 
Bir sunucu bilgisayar sahibi olmak kulağa hoşgelse de beraberinde şu sorunu da birlikte getirir, artık sadece web tasarımı ile uğraşmayacaksınız bunun yanında bir de sunucu bilgisayar ile uğraşacaksınız, güvenlik, ayarlar v.s. yeni sorunları da beraberinde getirecektir.


 
Dedicated server, avantajları nedir?

Dedicated server sahibi olduğunuz zaman yer sıkıntınız olmayacaktır, mesela 80GB bir web alanına sahip olabileceksiniz. Bu isteğe göre değiştirilebilir.
Bant genişliği derdiniz de azalacaktır, çünkü çoğu hosting sisteminde bant genişliği 3-5GB gibi alt limitlerdedir ve bu bazı zamanlarda yetersiz kalmaktadır.
Hosting şirketiniz artık size bilgisayarımızı çok yoruyorsunuz diyemez, dedicated server sahibi olduğunuzda zaten tüm bilgisayar size ait olacaktır. Özellikle çok hit alan bir siteniz olduğunda bunu anlayacaksınız.


Bir bilgisayar size ait olduğundan tüm ayarları kendinize göre yapabileceksiniz.
Çok sayıda site sahibi olduğunuzda fiyat avantajı doğuracaktır.
Kendi hosting hizmetinizi kurabilirsiniz


Dedicated server, kötü yanları

 

Site sayınız az veya hit sayınız düşük ise masraflı olacaktır. Bunun yanıdan server yöneticiliği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü elinizin altında olmasa da bir sunucu yöneticisi olacaksınız. Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Sık kullanılanlara ekle Sık kullanılanlara ekle

Bu dökümanı yazdır Bu dökümanı yazdır

Also Read
WHM to WHM linux server hesap transferi (Görüntülenme: 1894)

Powered by WHMCompleteSolution